האהבה מסמאת

1858526 790

האהבה מסמאת את העיניים – תגובה לריאיון של נדב גדליה עם הרב פרץ איינהורן

ע"ש

נהניתי לקרוא הכתבה על שיעורי הרב פרץ איינהורן בצבא ואני מצטרף למבקשים מכל מי שיכול לפעול להחזרת השיעורים. אך פרט קטן בכתבה תמוה בעיניי, ממש כמו לכתוב ש-500 כפול 500 שווה עשרים: לשאלה על בעיות בענייני פריצות בצבא הוא מגיב שהכול שטויות והבלים וכולם צדיקים נפלאים, ומביא דוגמה מחייל תלמיד שלו שקצינה ניסתה לפתותו ופעם אחת נעלה את החדר על שניהם וניסתה להכשילו והחייל בצדיקותו קפץ מהחלון בגובה של קומה וחצי. ויש בזה כמה שאלות.

א. אמנם הסיפור מעיד על צדקתו הפרטית של החייל אבל הוא גם מעיד היטב על הפריצות הנוראה שבצבא, ולצערנו ידוע בצבא על הרבה דברים לא טובים ועל מעט בחורים שקפצו מגובה קומה וחצי להינצל מאיסור. אם כך, אפשר להגיב בנוסח של "שטויות והבלים" על שאלת הקלקול בצבא?

ב. מי התיר מתחילה לחייל איסור יחוד עם הקצינה, שאפילו כשלא נכשלים בעריות איסור ייחוד עצמו הוא חמור ביותר ולרוב הפוסקים הוא מדאורייתא, ויש סוברים שהוא אף בייהרג ובל יעבור? (עיין בספר דבר הלכה").

ג. האם על פי ההלכה מותר לאותו חייל אחרי סיפור כזה להמשיך לשרת עם אותה קצינה (ובפרט אם היא ממונה עליו) או שצריך לפחד מאוד ממכשול אחר?

ד. האם יוכל אחרי כן לשמור על קדושת מחשבתו כשישרת עמה?

ה. האם על פי ההלכה מותר לחייל להימנע מלהתלונן עליה - לא רק כדי להציל עצמו מניסיון חוזר אלא גם כדי להציל אחרים? חשוב לזכור שמדובר באיסור נידה שהוא בייהרג ואל יעבור כמו שכתב החפץ חיים במקומות רבים בספריו. הוא כתב שאף חיבוק או נישוק של נידה הם בייהרג ואל יעבור ופירש שהנזק שנהיה מזה לנשמה גדול יותר מהנזק שנהיה ממיתה (ומקל וחומר כשיש גם איסור אשת איש).

ויהי רצון שנזכה כולנו לקדש עצמנו בקדושה עליונה ושאזכה לחזור בתשובה שלמה.

הכואב בכאב רב ובדמע ממש.

 

כתבות אחרונות

Prev Next
בין אידאולוגיה להלכה

  מאמר על חליבה בשבת...

בין הסדרה לקורונה

  מאמר מאת איתי זר

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם