גוף עם נשמה

1858526 790

גוף עם נשמה- הרהורים שלאחר זכייה

חיים ברנסון

זכינו במקום הראשון. מה הלאה? * השיר Toy ימשיך להיות מושר בפיהם של גברים רבים שימשיכו לראות בנשים צעצוע * השינוי ביחס לאשה דורש שינוי גם ביחס לקשר בין איש לאישה.

גם אם שיר דבילי היה זוכה, היה נחמד לראות את ישראל במקום הראשון. אבל מה שמשדרג לא מעט את הגאווה הלאומית הוא העובדה שהשיר צועק אמירה ישראלית אותנטית בלי התנצלות.

אישה איננה גוף. מי שמתייחס אליה רק כך, חוטא ומחטיא אותה. בחברה שבה כמעט כל פרסומת משתמשת בגוף נשי, התזכורת הזאת חיונית, אם אין ברצוננו לאבד חצי מהחברה ולקבל במקומה אותו מספר של גופים נשיים.

אולם היחס לאישה הוא שלב ב', וקודם לו היחס לקשר בין איש לאישה. הרי כבוד האישה אינו 'כבוד האדם' במובנו הבסיסי. לא מדובר על זכות האדם לחירות, אפילו לא על זכות האדם על גופו. הנושא הוא יחס הגבר לאישה כאישה. יחס זה מגיע מכמיהה שורשית בנפש לחיבור. השאלה היא האם החיבור נעשה באמצעים כשרים או פסולים, מתוך כבוד ורצון הדדי או מתוך ניצול כוחני.

השאלה שלא נוכל שלא לשאול, ושתשובתה תשפיע בהכרח על סוגיית היחס לגוף האישה, היא האם החיבור הזה פתוח או ממוקד.

האישה איננה גוף אלא אישיות. יש לה גם גוף, בו היא פועלת וחיה, אבל הגוף מבטא זהות כמוסה יותר, עמוקה יותר, שורשית יותר. הניסיון לצמק את הזהות למישור הגופני מאבד את יתרון האנושיות ואת כל הגובה שהיה יכול להיות בקשר. בדומה לכך, הקשר בין איש לאישה איננו קשר גופני גרידא אלא קשר אישיותי, חיבור בין נשמות.

הקשר הזה נובע מאהבה, מחיבור של שניים שמרגישים צורך בהשלמה הדדית. החיבור הגופני הוא פסגת חיים השמורה לשניים שהחליטו לקשור את גורלם, שהכריעו באומץ, באחריות ובעיקר עם אש גדולה בעיני הלב לצעוד יחד את מסע החיים. במעלה ההר לא רק הנשמות מתחברות אלא גם הגופים מנסים עד כמה שאפשר. ואם זכו, הם גם ירדו משם עם ילד משותף, שבו שניהם נעשים אחד לגמרי.

כשהקשר הגופני מבטא קשר פנימי כולל, הוא קדוש מאין כמותו. יצירת מארג משפחתי ביהדות נקראת 'קידושין', והידוק המארג מבטא יותר את הקדושה, את החיים שמופיעים בין השניים. ללא הבסיס האיתן של קשר הקידושין המקיף, הניסיון לקפוץ לפסגה הזוגית הוא קפיצה לתהום.

מהמקום הזה מגיעים דיני הצניעות היהודיים ביחסי גברים ונשים, קודים שללא ספק מזכים את המשפחה היהודית במקום הראשון העולמי.

בניגוד לנצרות הרואה באישה את שורש החטא, היהדות רואה ערך שאין כמותו בכריתת ברית בין איש לאישה ומתוך כך גם הולדת ילדים משותפים.

כדי להגן על ברית זו, כל קשר אינטימי בין איש לאישה שאינה אשתו לא לגיטימי. זו המטרה של מערכת הכללים הזו, שבאופן מדהים איגפה מכל כיוון אפשרי קשרים שכאלו (בין היתר באיסור לאיש לגעת באישה שאינה שלו, להתבונן בה ולשמוע אותה שרה; איסור לאיש ואישה זרים להימצא יחד לבדם או לנהוג קלות ראש). היעד של חוקי ברזל אלו הוא לשמור על יציבות התא המשפחתי, והגוף הלאומי בכלל.

דיני צניעות הלבוש ממשיכים את אותו קו. בניגוד לאסלאם, המדכא את הנשים ומאפיל עליהן ברעלות מחשש להתפרצות יצרים גברית, היהדות מביעה בדינים אלו יחס מכבד. גוף אישה איננו צעצוע שמחלקים חינם לכל אחד. גם אם מדובר בראייה ולא במגע, בכל זאת יש בקשר העין סוג של שליטה, ואין לנו כל עניין שגופה של אישה ייחשף לעיני זרים. כשם שסוד הוא דבר אינטימי שלא ממהרים לשפוך בחוץ, כך גם גוף אדם הוא לא מוצג ראווה.

כל אחד יודה שיש חלקים בגוף שראוי שיישארו באזור האישי. מנגד, כמעט כולם יסכימו שהפנים הפונות החוצה ומקשרות בין האדם לעולם צריכות להיות גלויות. אולם מה הגבול? היחיד בעולם שיכול לענות על כך הוא יוצר האדם ובורא יצר המין, המכוון את בני עמו להקים משפחות ומשרה את קדושתו בהן.

זכייתה של ברזילי באירוויזיון משמעותית הרבה יותר מזכייתה של ישראלית בתואר מיס עולם. היא לא באה בשם הגוף (והאיפור). היא באה עם תוכן פנימי, עם אישיות אמיצה שאומרת בגאון את מה שגם גברברי ישראל בתוך תוכם היו שמחים לשמוע: אנחנו לא רק גוף, אין פה ריקוד גופות. אנחנו רוצים בריקוד מלא תשוקה של איש עם אשתו בתוך ביתם. רחוק מהעין, קרוב ללב.

 

כתבות אחרונות

Prev Next
שני מיליון דונם מחכים

  מאמר מאת יוסי אביחי...

יש אור

  הטור של אבינועם הרש

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם