למה חשובות הגבעות?

 

למה חשובות הגבעות?


שי ירד, גבעת שלהבתי'ה – יצהר


בחודשים האחרונים עלה לכותרות ולדיון ציבורי עניינם של 'נוער הגבעות'. כעת, כשעולים איומים להרס של עשרות בתים בגבעות יו"ש, הגיע הזמן להעלות למודעות את העובדה שההתיישבות בגבעות נעשית לא רק על ידי נערים אלא על ידי מאות רבות של משפחות בעשרות מקומות שונים!


ישנם כאלו שאומרים שעם כל הכבוד לנתונים שהזכרתי, שכונה אחת או שתיים מאושרות ביישוב עירוני מאכלסות יותר בני אדם מכל הגבעות יחד ולכן אין להתיישבות בגבעות חשיבות רבה. ברצוני לגעת בכמה נקודות שמסבירות את החשיבות הגבוהה שיש לדעתי בצורת התיישבות זו.


א. ביטחון והתיישבות - יישוב הגבעות נעשה בדרך כלל מסביב ליישובים קיימים. היישובים נהנים בדרך זו מיצירת שטח גדול מסביבם שאליו ערבים לא מעזים להתקרב. דבר זה מונע תצפיות לצורך פיגועים וכן חדירות וגנבות רבות. הימצאותן של משפחות במרחק מסוים מהיישוב שומרת על עתודות הקרקע של היישוב מפלישה של ערבים ומותירה אפשרות ריאלית ופשוטה להתיישב בהן בעתיד.


ב. תחושת שליחות ומסירות - ההתיישבות ביהודה ושומרון היא חלוצית ונעשתה בדרך של מסירות רבה. עם זאת, כשיישוב מתבסס, השגרה תופסת את רוב סדר יומו, כך שהתושבים המקימים ובוודאי הדור הבא מתחילים לשקוט על השמרים והדבר עלול להוביל לשחיקה ולהתנוונות הערכים שבשמם הגיעו להתיישב. ההתיישבות החלוצית בגבעות שמסביב ליישוב היא אחד האמצעים הטובים לתת לצעירים שמחפשים ערכים ומקום להשקיע בו, למצוא זאת במקומם הטבעי, קרוב למקום מגוריהם. היא גם שומרת על דור המבוגרים המייסדים שיהיו צעירים יותר ברוחם...


ג. 'ריאות ירוקות' וקשר לטבע – יישובים רבים ביו"ש נבנו כהתיישבות עירונית ובנויים בעיקר מבתים צפופים יחסית ומתעשייה. הגבעות מאפשרות במקומות רבים התיישבות מרווחת תוך חיבור מורגש יותר לטבע ולנוף המדהים מסביב. הדבר מועיל הן לתושבי הגבעות והן לתושבי היישובים שבאים אליהן כדי לשאוף אוויר צח ולהירגע באזור טבעי יותר. במקומות מסוימים, הגבעות ממוקמות ליד אוצרות ושמורות טבע מדהימות - מעיינות, מערות וכו', ורק הימצאות תושבים בקרבתם עושים מקומות אלו נגישים לציבור רחב ולא רק למטיילים מומחים וחמושים.

ד. רעננות מחשבתית - בדרך כלל בשל המסירות והעמידה בקשיים הנדרשים ממי שבא ליישב את הגבעות, מגיעים לשם אנשים בעלי מרץ וחזון ברמה ובכמות גבוהות מהממוצע. כך יוצא שבגבעות 'מתבשלים' מחשבות ורעיונות חדשים בקשר לתחומים רבים ומגוונים: תפיסת ביטחון יעילה, עבודת כפיים, קשר לטבע, חינוך ילדים, חיבור התורה לחיי המעשה ועוד ועוד. הרווח מזה הוא גדול לכולם בשל האתגר המחשבתי שהוא מעמיד והערנות המחשבתית שהוא שומר עליה.
בברכה להצלחה ולהרחבת ההתיישבות.

כתבות אחרונות

Prev Next
מסילות התשובה

  מאמר מאת הרב המקובל...

היתר פשוט

  מאמר מאת הרב אברהם...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם