תנוחו קצת עם הרפורמות

1858526 790

מיטב ברק, בוגרת כיתה י"א באולפנת 'אורות מודיעין'

לכבוד: מר נפתלי בנט, שר החינוך

אנו התלמידים למדנו שנדרשת 'למידה משמעותית', שבה נשאל את עצמנו היכן החומר הנלמד פוגש אותנו בחיים. והנה, שם למעלה מקימים ועדות חדשות, בונים רפורמות ותוכניות, ופועלים על פי רעיונות שהם הוגים בחופשיות בעצמם. אבל המפקחים כנראה שכחו מה זה להיות תלמידים, מה זה להיות מורים. הם משנים תוכניות ומיקודים בקצב מסחרר ובלתי הגיוני, מנסים לשפר ולייעל בשעה שהם אינם יודעים כיצד אמורה להתנהל מערכת חינוכית, את האמת הפשוטה, שכל תלמיד ומורה יודעים.

כמעט מדי בוקר יושבים תלמידי ישראל ומאזינים להודעות מוריהם בדבר עוד 'הערכה חלופית', עוד עבודה בלתי נגמרת, תלושה ממוחם הקודח של היושבים למעלה. יש הקוראים לה 'הארכה חלופית', שכן היא מאריכה את תהליך העבודה ומסרבלת אותו. ההערכה החלופית נולדה מרעיונו של שר החינוך הקודם, שטען כי לא ייתכן שהערכת התלמיד תיקבע רק על פי ציוניו במבחנים העיוניים, וצריך להעריך אותו גם על פי עבודות ו'למידה משמעותית'. אלא שבדרך היוזמה החטיאה את מטרתה. עולם ההערכות החלופיות כולל עבודה ארוכה ומתישה, מענה לשאלות פתוחות, ויצירת עבודות הדורשות מחשבה ויצירתיות, שבמקרה הזה היא חסרת תועלת לחלוטין.

גם מהמורים נדרש המון: לעבור השתלמויות למיניהן וללמוד כיצד להעריך את תלמידיהם בצורה 'חלופית'. הם נאלצים לשבת שעות ארוכות ולהתייגע בבדיקת העבודות השמנות. מיותר לציין שבדיקת העבודות נוספת לבדיקה של מבחנים, מתכונות ועוד כהנה וכהנה. עקב היקף העבודה הבלתי הגיוני, המורים דורשים מהתלמידים להכין אותן בזוגות ובקבוצות, כך שהתלמידים, העסוקים ממילא, צריכים למצוא זמן שבו תוכל הקבוצה לשבת יחד ולהכין את העבודה.

ההערכות אינן באמת 'חלופיות'. הן מהוות אחוזים נמוכים מהציון הנכתב בתעודת הבגרות, לרוב נמוכים מכדי שיהיה שווה לעבוד ולהרוויח אותם. אביא כדוגמה את ההערכה החלופית בתנ"ך. נדרשנו לקשר בין מעשה ההצלה שעשו גדעון, אסתר או אלישע, לבין מעשה הצלה שביצעה דמות כלשהי לבחירתנו. אמנם הרפורמה קוראת ל'למידה משמעותית', אך מהשאלות הפתוחות, הספרותיות כמעט, ואת תשובותיהן הארוכות (והמתחמקות) למדנו שכדי לקבל ניקוד עלינו לכתוב הרבה, ו"כל החופר הרי זה משובח".

עולם ההערכה החלופית הוא בזבוז זמן, אחוז קטן שלשמו משקיעים רבות ומתפללים שימצא חן בעיני המורה. נראה שהממונים עלינו אוהבים מאוד את הגיגי נפשנו. בסוף כל הערכה חלופית על התלמיד המותש לתאר מה הוא חושב על העבודה, האם היא מצאה חן בעיניו, אילו ערכים משמעותיים הוא קיבל ממנה וכיוצא בזה. התלמיד כותב ומרחיב, מגדיל את הגופן ואת הרווחים בין השורות, מבלבל את מוחו של מי שיבדוק את העבודה ומתחנף אליו. כותב כמה אהב את תהליך העבודה ואת שיתוף הפעולה, ובמוחו הוא כבר מדמיין כיצד סוף-סוף ייפטר מן ההערכה החלופית, עד... למשימה הבאה. תלמידי ישראל לומדים כיצד למלא את מחברת הבחינה בצורה מיטבית, כיצד להמציא דעה אישית ולעבות היטב את הדעה הדמיונית, כדי לזכות במלוא הנקודות מצוות הפיקוח.

נראה שבמשרד החינוך כבר לא מעריכים ידע, אלא חיבור ארוך ומסוגנן, חיבור שכותב התלמיד לצורך הבחינה בלבד, ולאחר מכן שוכח ממנו.

והנה עוד אחת - בטוח שגם הרפורמה הזאת נבעה מכוונות טובות, מתוך רצון להקל על התלמידים: בחינות בגרות לא יתקיימו בכיתה י', אלא רק בכיתות הגבוהות יותר, כדי לא להקשות על התלמידים בשלוש שנות שינון לבגרויות, אלא בשנתיים בלבד. בפועל גרמה הרפורמה לקושי וללחץ בלתי הגיוני בשנתיים האחרונות בבית הספר, כשהתלמידים טובעים בחומר הלימוד והבחינות.

הרפורמות החדשות המתרגשות על התלמידים ועל מוריהם מבלבלות אותם כהוגן. ועדות קמות ונופלות, ותוכניות ומיקודים משתנים במרווח של שנים ואפילו פחות. ברוב המקצועות החומר הנדרש ללימוד משתנה באופן קבוע, בכל שנה, והמורים המבולבלים אינם יכולים להשתמש בסיכומים ובמצגות מושקעות משנים קודמות, שכן חומר קודם מעניין כשלג דאשתקד. הפיקוח החכם מכול מזמין את המורים להשתלמויות אינספור, שבהן הם נדרשים ללמוד 'שיטות חדשות וחלופיות' וללמד בהן, כרצונו הנוכחי.

אני מאמינה שדעתי 'משמעותית' בעבור כבוד היושבים בצמרת המשרד, וכי עליי לנמק את עמדתי בצורה מסודרת, ולכן אשמח אם יורשה לי להביע אותה בהתאם לזכותי לחופש ביטוי מרבי. לפי דעתי, מערכת הרוויה בחידושים ובתזוזות זקוקה ל'חישוב מסלול מחדש'. ברבים מהמקצועות יש צורך גדול בהחזרת מודל ההיבחנות הישן, שבו הבחינות מפוצלות ואפשר להיבחן על כל אחת מהן בצורה ריאלית ושפויה. בנוסף לכך, כדאי לצמצם את ההערכות החלופיות, או לפחות לתת להן משקל בתעודת הבגרות התואם את היקף העבודה הנדרש להכנתן, ומנגד, לתת משקל גדול יותר להשקעה בשיעורים ובמבחנים במשך כל השנה.

לא ארחיב בדברים נוספים שצריך לשנות, אני רק מקווה שהדברים הובנו, ושיופעלו הכלים הדרושים כדי לתת לתלמידים, וכל שכן למוריהם, מענה אמתי ומתאים, שיגרור הצלחה בשדה החינוכי, ולא רק בשדה התקשורת, הפוליטיקה, יחסי הציבור וכל השיקולים הזרים. כי מה שרואים מכאן – בעיני האנשים הפשוטים – לא רואים משם – בעיני היושבים בצמרת משרד החינוך.

בברכה ובהצלחה, לקראת עוד שנה משמעותית באמת,

מיטב ברק, חשמונאים, עולה לכיתה י"ב באולפנת 'אורות מודיעין'

כתבות אחרונות

Prev Next
עצמאות הרבנות

  מאמר מאת הרב אברהם...

תחפושות לכל עת אמת

  סיפור מאת מיכל

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם