"המבחן" קיבל ציון נמוך

1858526 790

רונן

אני כותב את הדברים בשני כובעים: כובע של אבא וכובע של מורה ומחנך כיתה. "בטן מלאה" יש לי על המבחנים שמורים עושים בבתי הספר. כמה סיבות לכך:

1. המבחן הוא לא כלי מדידה אמיתי – על אותו 'חומר' יכול מורה אחד לתת מבחן שתלמיד יקבל בו ציון גבוה ומורה אחר ייתן מבחן אחר שתלמיד יקבל בו ציון נמוך (המבחן יכול לשמש לכל היותר כלי בדיקה בעבור המורה על עצמו – אם הצליח להקנות את מה שרצה).

2. מבחן בודק מיומנויות ספציפיות מאוד – מיומנויות של סיכום וחזרה על 'חומר' ויכולת סידורו ופליטתו אחר כך לדף. מיומנויות אלו אינן אומרות דבר על הלמידה של אותו תלמיד. ייתכן שהוא הפנים היטב את ה'חומר' אך לא מסוגל לסדר אותו ולכתוב אותו, וכן להפך: ייתכן שהוא יודע לענות יפה על המבחן, אך "כך כן פולטו"...

יתרה מכך: הרבה פעמים זוהי בדיקה עד כמה אימו של אותו תלמיד פנויה ומסוגלת לשבת עם בנה ולחזור איתו על החומר. הפערים בין התלמידים הם פעמים רבות תוצאה של מצב הבית ולא של מצב למידת התלמיד.

3. אין שום משמעות למספר המופיע בציון המבחן. נניח שהבן שלי קיבל 50% על מבחן מסכם בפרשה מסוימת. לכאורה, עם ציון כזה עליי לצאת בריקודים – הבן שלי יודע טוב חצי פרשה, הלוואי עליי!

גם התלמיד עצמו לא תמיד מבין מהי משמעות המספר: אם הוא מקבל 70, מה המספר הזה אומר לו? זה טוב? לא טוב? פרשנות הציון תלויה בדרך כלל בתגובת הוריו ו/או בהערה הנלווית שלפעמים המורה כותב.

4. נקודה כואבת: מספר המבחנים שתלמידים נאלצים לעשות אינו נקבע לפי שיקול דעת של התאמה לגיל אלא לפי מספר המורים שצריכים לתת ציונים באותה כיתה. ברוך ה' "הערכה חלופית" הולכת ותופסת מקום, אבל המבחן הוא עדיין הכלי העיקרי.

5. "לפום צערא אגרא" – גדולת האדם נחשבת לפי מאמציו ולא לפי הישגיו. אנחנו רוצים לדרבן למאמץ! נתינת ציונים לפי ידע מחלישה את אלו שקשה להם וגם אינה ממריצה את ה"חכמים".

6. עצם המחשבה שיש רף מסוים שהוא ה-100, וכל התלמידים נמדדים לפיו – זו לא גישה יהודית. ה' נתן לכל אחד כישרונות ומטרות ייחודיים, ולכל אחד יש ה-100% והרף שלו.

7. אם מורה רוצה לחזק את המיומנות של קליטת החומר ופליטתו – מספיק בשביל זה "להתלבש" על קטע חומר לא גדול (בנוגע לניתוח פסוקים וכדומה).

8. בסוף כל פרשה, אני אישית שואל כל תלמיד שאלה שברור לי שהוא יודע את התשובה. אני רוצה שיישאר לו זיכרון וטעם טוב ממה שלמדנו.

כתבות אחרונות

Prev Next
נתפסנו ברשת

  מאמר מאת אסף פאסי

בני אור – ככה נראה החושך

  הטור של אבינועם הרש....

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם