באתיופיה עדיין ממתינים

1858526 790

רעות

עוד לא אבדה תקוותנו.

לפני כחודש חזרתי לארץ משליחות בקהילה היהודית בגונדר שבאתיופיה.קהילה מדהימה שממתינה כבר שנים רבות למימוש החלטות הממשלה והעלאתם ארצה.

אין מילים לתאר כמה ראויה הקהילה הזאת לעלייה, אין מילים לתאר שנים של ציפייה, אין מילים לתאר תקווה יוקדת.

אין מילים לתאר רצון בוער כל כך. רצון ללמוד עברית, רצון לשמוע תורה. רצון פנימי ואמיתי שמכוחו צועדים שעות ברגל בקור או בגשם - העיקר להספיק לעוד שיעור, להגיע לתפילה.

ילדים שמסתובבים כל היום עם מחברת ועט וצמאים ללמוד עוד מילה בעברית, ועוד מילה.

אין מילים לתאר את תחושת הסיפוק, גם כשיש חוסר גדול כל כך. גם כשיושבים תחת גג דולף, על ספסלי ברזל, בכיתות צפופות עד אפס מקום.

אין מילים לתאר לב פתוח. באמת פתוח. שמגיע קשוב, ומשתף, ורוצה ללמוד, אבל בעצם כל כך מלמד.

אין מילים לתאר תקווה אמיתית. תקווה בוערת שלא נשחקת. תקווה בת שנות אלפיים. שירת ההמנון בסוף כל תפילה בעיניים עצומות, בכוונה אמיתית, שירה של תקווה.

אין מילים לתאר געגוע. געגוע של משפחות שמופרדות כבר כל כך הרבה שנים. געגוע לבן או לנכד או לאבא, שמחכה בארץ. מחכה כבר יותר מדי זמן.

וכבר ב-2015 התקבלה החלטת ממשלה שחייבים לשים לדבר סוף, ושיש להעלות את כל שארית יהודי אתיופיה, להשיב אותם הביתה. והשנים חולפות, ושום צעד לא נעשה.

לפני כמה שבועות התייחס ראש הממשלה לנושא והודיע שידאג להעלאתם של אלף מחברי הקהילה. 8,000 חברי קהילה ממתינים לעלייה. כולם כלולים בהחלטת הממשלה שהתקבלה, ובמקום לשים סוף למצב, ולהודיע שממשלת ישראל מתחייבת לקיים באופן מיידי את ההחלטה שהתקבלה, ראש הממשלה מתייחס למספר חברים מוגבל בלבד. ומה יהא על יתר החברים? ופירוד המשפחות המזעזע שנמשך כבר שנים ארוכות - מה יהא עליו? והחלטת הממשלה שהתקבלה ומעולם לא קוימה - מה יהא עליה?

ואני תוהה לעצמי - אילו היה מדובר בקהילה אירופית או אמריקנית, האם גם במקרה כזה הייתה ממשלת ישראל מתמהמהת כל כך? אם לא היה מדובר ב"שחורים מאפריקה" אלא ב"לבנים מהמעמד הגבוה", האם בכל זאת אנשים היו נאלצים להמתין 20 שנה?

התשובה ברורה, וגם המסקנה ברורה - אין ספק שמדיניות ממשלת ישראל בנוגע להעלאת שארית יהודי אתיופיה חוטאת בגזענות ואפליה. מדינת ישראל שכחה את הברור מאליו, אין שחור או לבן - כולנו יהודים.

לשנה הבאה בירושלים.

 

כתבות אחרונות

Prev Next
אור חדש בציון

  יסודות הציונות: תכירו את...

לייקר כל יממה

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם