גבורת הלוחמים

1858526 790

תגובות לכתבה "האם נס גדול היה פה" - שיחה עם אורי אור וחגי בן ארצי

רונן ש'

לפי המופיע בסוף הכתבה, מה שמפריע למח"ט הוא שאם אנו טוענים שהתרחש נס בקרב – כלומר הייתה התערבות על-טבעית באירועים שסייעה לניצחון, הרי שזה מפחית מאומץ ליבם של הלוחמים, מכבודם של הלוחמים שמתו ושנפצעו ומהמאמץ שהשקיעו לנצח בקרב.

אני לא מבין מה הקשר בין אומץ הלב של החיילים לבין התוצאות של הקרב בפועל.

חיילי חטיבה 188 שנלחמו מול 3 דיוויזיות שריון סוריות עד שכמעט נמחקו היו אמיצים לא פחות, ולמרות זאת הפסידו מול המסה שבאה מולם.

האם התרחש נס או לא התרחש?

האם קבלת ההחלטות של הצד הישראלי מול הצד הסורי בהתחשב במציאות היו הגיוניות ובתחום הסבירות או שנגרמו בשל "צירופי מקרים"? האם יש אפשרות להשוות למקרים דומים של לוחמת שריון (ברמת הגולן עצמה או אפילו בסיני) והאם התוצאות שם היו דומות למה שאירע לחטיבה של אורי אור? רק ניתוח והשוואה יוכלו להביא למסקנה שתוצאות הקרב היו סבירות או מחוץ לגדר הסביר, קרי נס.

בין אם התרחש נס גלוי ובין אם היה נסתר, כל אחד שיצא מהתופת של אותה מלחמה מרגיש צורך להודות על חייו ולהכיר תודה לאנשים שנלחמו איתו, ואם הוא מאמין - גם לבורא עולם.

עם ישראל כבר עמד "בימים ההם בזמן הזה" במלחמה מול אויב עדיף והצליח להכריע אותו, והמסקנה של חכמינו הייתה שמדובר בהצלה ניסית. אני בטוח ששום חשמונאי לא התלונן בשל כך שהוא פחות אמיץ.

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם