נתחיל בנפגעים

1858526 790

תגובה למאמר "הרב אֵלון – אנא תקן את אשר עיוותָּ"

חנן קומר

כותבי מאמר המערכת בשבוע שעבר שוגים לטעמי בנקודות הבאות:

1.         ההתייחסות לנפגעים כמעט לא הוזכרה. בראש ובראשונה צריך לזכור שיש נפגעים. כמו בתאונת דרכים קשה. ישנם אנשים שנפגעו נפשית באופן ישיר ובלתי אמצעי ממוטי אלון – הם הקורבנות הראשיים. בהם צריך להתמקד ולא באיש עצמו. התפקיד שלנו כחברה הוא לתמוך באנשים האלה, להיות רגישים כלפיהם וכלפי נפגעי ניצול מיני בכלל.

2.         כותבי המאמר כותבים "הרב אלון עוד לא יצא לציבור ואמר לכולם אמירה פשוטה שהייתה מרפאת כל כך הרבה בעולם". האמירה ה"פשוטה" הזו איננה פשוטה כלל ואיננה מרפאת כל כך בקלות. הדיבורים על תיקון, ששואבים מתוך איזה אידיאל שכולנו גדלנו עליו על קלותה של התשובה ועד כמה ש"כל עוד הנר דולק – אפשר לתקן", תקפים רק בעמידה של אדם מול הקב"ה. על עבירות שבין אדם לחברו אין יום הכיפורים מכפר עד שירצה את חברו. ויש פה המון חברים לרצות. החל מהנפגעים עצמם, שאי אפשר לתאר במילים את הנזק הנפשי שנגרם להם; המשך במעגלים המשניים של אותם נפגעים – חבריהם, בני משפחותיהם וילדיהם, וכלה בכל האנשים שלא נפגעו באופן ישיר, אך התנפץ בהם שריר האמון - במורים ובמנהיגים בפרט ובבני אדם בכלל. שוב, הנפגעים הם הדמויות החשובות בסיפור. לא הפוגע.

3.         האמירה "קטנים אנחנו ועפר אנחנו מול כבודה של תורה ומול זקנים עובדי ה' שלמדו תורה" ודאי נכונה באופן כללי, אך מול מוטי אלון רק מנציחה את הקסם והכריזמה המסוכנת של האיש. כי הנה, גם לאחר שקיבלנו שהוא עשה את המעשים הללו, אנחנו מחכים למוצא פיו? כלומר - אנחנו עדיין שבויים בקסמו. הגיע הזמן (כבר מזמן) להשתחרר מהכריזמה המפוצצת והקסם האישי שלו. איננו צריכים לחכות לו ולצפות ממנו לדבר. אם הוא יחליט לעשות משהו בנידון - חובת ההוכחה מוטלת עליו. כמו שהיו בו הכוחות למצוא דרכים לפגוע בתלמידיו - שיתכבד, יכתת רגליו ויחפש את הכוחות למצוא דרכים לרצות את תלמידיו. כולם.

עד אז עלינו להתמקד בנפגעים, באיחוי השברים ובתיקון הלבבות הפגועים.

 

כתבות אחרונות

Prev Next
גאולת זמננו

  מאמר מאת הרב שמואל...

מה יהיה בעוד 3,333 שנה?

  מאמר מאת מיכאל פואה

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם