הוי כינרת שלי

1858526 790

מיכל אביעזר

פעם, קודם עידן ההתפלה, מפלס הכינרת היה מפלס מצב הרוח של האומה. עם כל טיפה וכל ממטר נעצרה הנשימה – "הכינרת עלתה?"

כל בוקר בגן ובכיתה, במשרד ובשוק, היה נפתח בשאלה האם הכינרת עלתה. כל ילד בגן ידע מה מצבה, בכמה סנטימטרים עלתה, או חלילה ירדה. כולנו ידענו, כי השאלה אם נוכל להשקות את הגינה תלויה אם באגם היחיד של ארצנו ואם יש מספיק מים, וכולנו נשאנו תפילה לשלומה של הימה.

ועתה, שגורלה של הימה המתוקה כבר לא קובע את מחירה של כל טיפה בברז, הגננת לא מספרת עליה בגן, היא אינה נושא לשיחה לקטנים כגדולים, ואין מי שיכריז בשמחה מייד כשיפגוש אותי או אותך, או סתם כך באמצע שיחה: "הכינרת עלתה"!

בשנים האחרונות, במקום טיפות גדולות ורבות שימלאו אותה, נושרות דמעות של צער על ריקנותה. המילים של רחל "הוי כינרת שלי, ההיית או חלמתי חלום" מקבלות משמעות אחרת.

באופן מוזר ובלתי הגיוני הכינרת אינה עולה בהתאם לרמת המשקעים הכללית. על אף גשמי הברכה, ברוך ה', וגם כשיורדים מילימטרים רבים במקומות אחרים, על הכינרת יורדים מילימטרים מעטים והיא עולה בסנטימטרים ספורים. בדיעבד מתברר, כי על אף ההתפלה משק המים נמצא בגירעון גדול, לאחר כמה שנות בצורת. ועדיין אנו זקוקים למימי הכינרת. התמלאותה של הכינרת בעזרת ה' תשפר מאוד את מצב משק המים.

ככל הנראה, משהו חסר לה. כאילו הקב"ה אומר לנו הכינרת לא עולה סתם כך. גם כשיש הרבה מים, הכינרת צריכה תפילה, כוונה מיוחדת בשבילה. הכינרת מייחלת לחזור ולהיות כינור לתפילותינו. בארה של מרים שנמצאת בכינרת לא מתמלאת בלי שליבם ועיניהם של ישראל נשואות אליה, והיא מבקשת: "יהודים טובים התפללו עליי"! ההתפלה היא לא במקום תפילה.

כתבות אחרונות

Prev Next
אור חדש בציון

  יסודות הציונות: תכירו את...

לייקר כל יממה

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם