בדרך להלוויה

1858526 790

דניאל אטינגר

בדרך להלוויה שמענו את השיר 'קוצים' של עידן רייכל וגפן, וכששמעתי את הקטע הזה עלו לי מחשבות לגביו:

"לכל אחד יש זכות לחלום!

סירות נייר במים,

רציתי רק לשוט הכי רחוק

אני אדם משום מקום

שמחפש לו רק סיבה לנשום".

הרגשתי שהשיר הזה נכתב עלינו. "המתנחלים". מי אם לא אנחנו סירות נייר במים? תלויים על חוט השערה. נתונים בסכנת חיים תמידית ובמתקפה בלתי פוסקת על עצם היותנו, פיזית ואידאולוגית. פועלים מתוך אמונה בהמשך החלוציות ושמירה על ארצנו וביטחונה. ואנחנו רוצים רק להספיק ולעשות עוד. תן לי רק עוד יום אחד להיות טוב יותר מאתמול ולהשפיע עוד קצת! לפתח, ליישב, לגדל, לקלוט, לשמור, להנביט. לשוט הכי רחוק שאפשר. לפחות עד שנשקע כמו נייר במים.

בשביל גורמים רבים אנחנו סוג של אנשים משום מקום. עולם אחר. מנותק. לא שווי זכויות, וגם דמנו דינו אינו כדין דם תושב מקום אחר.

רצח אזרח החי בהתיישבות הפך לדבר שבשגרה, והעולם ממשיך כרגיל, ואנחנו מחפשים את מי שיקשיב לנו. שייתן לנו את הלגיטימציה להמשיך לנשום.

אחיעד, אני נפעם מגבורתך וממסירות הנפש שלך, אבל לא מופתע. לזה חונכת. זו המשפחה היקרה שלך. שלנו. אני מכיר את ההורים שלך, יורם וכרמית. ברור לי שהכול מתחיל ונגמר בערכים ובחינוך. אני יודע שלזה חונכנו, להיות הגלגל במקום שבו חסר. הבורג החסר במערכת. ומי כמוך הוכיח שכשצריך לבוא לתל אביב היית שם בשם כולם!

כי אתה יודע. התיישבות היא לא אמתלה נדל"נית ביו"ש. זו תפיסה שבה איפה שצריך ואין, נהיה אנחנו. עם כל הקושי והסכנות: "במקום שאין אנשים השתדל להיות איש".

וכשהיה צריך להציל חיים לא חשבת. היית שם. וכך חתמת את חייך במלחמה בלתי אמצעית בטרור, בדיוק כמו גיסך הגיבור יוסף טויטו ז"ל, במלחמה עם מחבל נתעב. אותנו לא מצחיקות הבדיחות על הציניות ואובדן האידיאלים. חייך הם סיפור של חינוך לערכים.

סיפור עם סוף עצוב כל כך.

כתבות אחרונות

Prev Next
אור חדש בציון

  יסודות הציונות: תכירו את...

לייקר כל יממה

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם