דמי חבר בתנועה

1858526 790

כשרק מחצית מהחניכים משלמים, המחיר גבוה – תגובה לכתבה על עליית מחירי החברות בבני עקיבא

יובל

אני עוקב כבר כמה שבועות אחרי העצומה להורדת מחירי החברות בבני עקיבא. אני תומך לחלוטין בדרישה לשקיפות של התנועה, אבל כאן ההסכמה בינינו נגמרת. כשקראתי את הכתבה בשבוע שעבר, הבנתי שהגיע הזמן לומר את הדברים קצת יותר בחדות: חברים יקרים, כוונתכם רצויה אך מעשיכם אינם רצויים, אם לא מזיקים.
בואו נתחיל בנתונים. אני שמח שמערכת עולם קטן הראתה שמחירי החברות בבני עקיבא נמוכים מאלה של כל התנועות האחרות, אבל זה לא הנתון המשמעותי. אותו נמצא בדברי סמזכ"ל הכספים: רק 55% מתוך 80,000 חניכי התנועה משלמים דמי חברות. כן, שמעתם נכון – רק מעט יותר מחצי. אגב, בתוך משלמי החברות כלולים מקבלי הנחות של אחים וחניכים מסובסדים.
אין לי אשליה שיהיו 100% משלמי חברות, בטח לא כשמספר החניכים מחושב על ידי בני עקיבא. ובכל זאת, האם אנחנו לא צריכים לשאוף לזה? עד שאתם מתלוננים על העלאה של 40 שקלים, למה אינכם מוחים על חוסר הצדק בכך שמחצית מהחניכים חיים על חשבון חבריהם?
תמיהתי גדלה כשמארגני המחאה הביאו את דברי אחת האימהות: "לא נוח לנו להתחיל להתווכח על תשלומי החבר. הילדים ילכו לסניף וייהנו מהפעילות הסניפית החינמית". צר לי, גברתי, אבל הפעילות הסניפית איננה חינמית כלל וכלל. התנועה לא פועלת כמו קייטנה של נערים בכיתה ח' שמחפשים תעסוקה לקיץ. כשאנחנו מדברים על ההתנהלות השוטפת של כל סניף וסניף, ההוצאות עצומות. יש לכם קומונרית בסניף? מוזמנת לבדוק כמה עולה להכשיר אותה. המדריכים של הילדים שלך עברו שני סמינריונים. כדי לא להכביד עלייך, התנועה דורשת גם מהם מחירים גבוהים – אבל כן, ההכשרה שלהם עולה כסף. מעבר לזה, כל סניף מלווה בצוות מחוז שכולל בערך תשעה עובדים שנותנים את הנשמה שלהם. בתור קומונר לשעבר אני יכול להעיד שכמעט בלתי אפשרי לנהל סניף בלי העזרה המסורה שלהם, בטח לא אם רוצים גם להשתתף במערכים ולקבל תכנים איכותיים – וזה רק ממה שאני חוויתי, קצה הקרחון ממה שהם עושים. הכסף לזה אמור להגיע ממי שנהנה מכך, דהיינו החניכים.
אני לא רוצה שחניך לא יוכל להשתתף אם הוא לא משלם, ובטח שלא אעיר לו. ואף על פי כן, מי שמסוגל לשלם ומגיע מתוך כוונה לא לעשות זאת – אני רואה בכך פגם מוסרי. ושימו לב, אם אפילו 80% ישלמו על מה שהם מקבלים מהתנועה, המחיר ירד דרמטית. מוזמנים לעשות את החישוב המדויק בעצמכם, אבל מדובר על עשרות שקלים.
דבר ראשון, יש להעלות דרישה שכל חבר בני עקיבא ישלם חברות, גם בלי ה"מחסום הבירוקרטי" של המפעלים. צרו מערך הסברה להורים שגם מי שלא יוצא לשום מפעל תנועתי צריך לשלם את חלקו; פרסמו את הדרישה בעמוד שלכם, בכל הרשתות החברתיות שאתם כל כך אוהבים להשתמש בהן, באתרים ובעלונים.
הדבר השני עלה בכתבה. צוין שבבני ברק הייתה מדריכה שהצליחה להרים הפקה שלמה כדי לממן את התשלומים לחניכות שלה. מה רע בזה? להפך. אני חושב שראוי ונכון שכל סניף ירוויח כסף כדי לסבסד לחניכיו מחנות, במקום שכל הכסף יגיע מההורים.

בברכת חברים לתורה ועבודה והמון הצלחה במאמץ המשותף.

 

כתבות אחרונות

Prev Next
לא להכניס פסל להיכל

  מאמר מאת הרב ראובן...

מיהו גזען?

  מאמר מאת הרב ליאור...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם