השילוב הבאמת ראוי Featured

1858526 790

 

דרור קליין, תלמיד שיעור ג' בישיבת ההסדר בנהריה וחייל לקראת שחרור

לאחרונה התעוררה ברשת שאלת הלגיטימיות של מסלול ההסדר. גילוי נאות - אני תלמיד ישיבת הסדר שמסיים בעוד כחודש את שירותו הצבאי וחוזר לישיבה לעוד שתי שנות לימוד בעזרת ה'.

ישנו הטיעון ששמע כל חייל ששירת במסלול ההסדר: "צריך להיות שוויון בין החיילים, מדוע שאני אעשה שירות מלא ואתה רק חצי שירות? אתה רוצה ללמוד תורה? זה כל כך חשוב לך? נפלא! תעשה זאת אחרי שירות צבאי מלא, על חשבון הזמן הפרטי שלך, ולא 'על חשבוננו'".

לדעתי, התשובה לכך פשוטה ותלויה בגודל הראייה שלנו. אנחנו יכולים בהחלט להסתכל במשקפיים קצרי טווח שיראו לנו רק את שנות השירות בצבא, ואז בהחלט המצב לא שוויוני ולא הוגן.

אבל... גדולתו של עם ישראל היא שהוא מסתכל למרחק. בואו ונסתכל לעוד עשר ועשרים שנה על ההשפעה של אותם בני"שים במקומות העבודה שלהם, בגרעינים התורניים, בחינוך ילדיהם ובהשפעה על סביבתם. כל מ"פ או מג"ד שתחת פיקודו הייתה מחלקת בני"ש יוכל לספר על מחלקה איכותית ביותר שתרמה לגדוד ולפלוגה הן מבחינה מורלית והן מבחינה פיזית. הבני"שים זוכים להערכה רבה בצבא לעומת התקשורת, באופן לא מפתיע כמובן. עכשיו בואו ניקח את הבני"שים שהשפיעו כל כך בצבא, ניתן להם עוד שנתיים של טעינה רוחנית וערכית לקראת היציאה לחיים הגדולים, ובכך תהיה לעם ישראל תרומה ערכית פי כמה!

אבל רגע, שזה יהיה על חשבון הזמן הפרטי של אותו חייל! למה "על חשבון השירות"? אז בוא ונדבר דוגרי. להרבה חבר'ה יש כוונות טובות ורצונות טובים, אבל לרוב קשה עד בלתי אפשרי אחרי שנות ישיבה לפני הצבא ושירות מלא להמשיך ללמוד עד גיל מאוחר בישיבה ללא פרנסה, בפרט שהרוב מתחתנים בזמן זה. זאת ועוד שהשחיקה הרוחנית בצבא, בפרט בשירות מלא, מקשה על הרצון הפנימי לחזור וללמוד בישיבה. אז בואו נהיה מציאותיים, מסלול ההסדר הוא המסלול שמשלב בצורה המיטבית את השילוב בין תרומה לצבא, למדינה ולעם ישראל. עדיף לוותר על חצי שירות בשביל התרומה שייתנו בני ישיבות ההסדר בהמשך למדינה ולעם שלנו. בא נפסיק להתבייש בכך שאנחנו עושים חצי שירות, ונלך בראש מורם בגאווה בתרומה שלנו לעם ישראל בהמשך חיינו. 

מובן שאין זה אומר שכל תלמיד ישיבה תיכונית צריך ללכת למסלול זה, כל אחד צריך ללכת בדרך שמתאימה לו. והכי חשוב: נזכור את המחויבות שמוטלת עלינו ולא נזלזל בה! כאשר חברינו ישמרו עלינו מהעמדות שבהן שמרנו בעצמנו לפני זמן קצר, אנו נשמור עליהם מבית המדרש, באותו להט וחריצות שבהם הם מגינים עלינו!

 

כתבות אחרונות

Prev Next
המלחמה ששינתה אותנו

  מאמר מאת עדו רכניץ

מוצאים דרכים חדשות

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם