הדרך לגיהינום רצופה סתירות פנימיות

כשהוא מגלה מהי האמת, הוא רוצה להתנהג כאילו כך נולד, כאשר עברו משפיע על דרכו כיום כמה שפחות. כך זה היה אצל מתבוללים במשך כל השנים. אז מה גורם לאנשים להקים קהילת דתל"שים? למה הם מנציחים את עברם?
לדעתנו, הדתל"שים חשים סתירה פנימית. הם מאמינים ומבינים שה' הוא האלוקים, אבל אין להם כוח לקיים מצוות. הם קרועים בין האמת לתאוות, בין האידיאל למעשה. לא נוח להם עם עמדתם מבחינה מצפונית, לא קל לחיות כאשר אתה עושה דברים שאתה לא מזדהה אתם.
אז מה עושים? לכאורה, מצופה מהאדם לנסות לברר את השקפת עולמו ולבחור בין שתי אפשרויות: או להאמין בה' ולקיים את המצוות, או לכפור בו - לא להאמין ולא לקיים מצוות (מובן שזו עצימת עיניים מראיית יד ה' במציאות, אך לפחות זו הליכה אחרי עיקרון מסוים). הדתל"שים בחרו באפשרות השלישית – הם המשיכו בשלהם, וכדי להרגיע את מצפונם הם חברו לקהילה של אנשים שנמצאים באותו קונפליקט. קהילה אשר תצא באמירה: אנחנו לגיטימיים, אין בעיה לחיות בלי בירור האמת.
אנחנו לא ממציאים, אנחנו מצטטים: "נכון, צובט לי הלב לשלוח את הילד שלי לחינוך חילוני. מצד שני, לא נעים לי המבטים כשאני מגיע לגן בלי כיפה. אני מחפש מקום". אז מה המסקנה של האדם המבולבל הזה, לשלוח את הבן לגן חילוני או לחזור בתשובה? לא, להקים קהילה של מבולבלים כמוהו. קהילה של אנשים חסרי אידיאלים, חסרי הליכה אחר האמת – היא זו שתציל אותו מהתסביך הזה.
גם הפרסומת של גן עדן וגיהינום מביעה את אותו רעיון. אך מעבר לכך, יש פה ניסיון להדחיק בעיה ע"י תשובות לא ענייניות, ציניות וגיבוש קהילה. הדתל"שים מפחדים מגיהינום. הם מאמינים שהוא קיים ואין להם איך להימלט ממנו, כל עוד הם רוצים גם להיכנע לתאוות שלהם. הדרך שהם מצאו להתמודד עם זה היא יחס ציני ומזלזל שכביכול מסיר את הבעיה, והקמת קהילה של אנשים כמותם.
אותו יחס ציני מופיע גם בפרסומת: "הם לא אהבו את נווה דרור, אתם כן!". במקום להתייחס באופן ענייני לטענות נגדם, הם מעדיפים לבטל אותן בציניות.
יתרה מזאת, בתחתית המודעות הוסיפו המפרסמים: "המודעה מיועדת גם לדתל"שים בלב". האמירה שלהם היא בעצם: אתה מאמין בה' ושטוף תאוות, ועד עכשיו נשארת דתי כי אתה חושב שעדיף ללכת עם האמת שבשכל ולא עם התאוות שברגש. הקמנו קהילה בשבילך שהופכת את הסתירה הזאת ללגיטימית, ועכשיו אתה יכול להצטרף אלינו, "להתדתל"ש", ולא תהיה לך בעיה עם זה.
במידה מסוימת זה מזכיר לי את הקהילה הגאה. לא ראינו קהילת מחללי שבתות, או קהילת אוכלי נבלות. אז למה קמה הקהילה הגאה? כי הם מבינים שהם פוגעים בטבע של עצמם, שהם עושים דבר מגעיל ושפל. הפתרון שלהם הוא להקים קהילה ולעשות מצעדים וכך הדבר יוכר כלגיטימי. הם צירפו עוד אנשים שיתמכו, ולאט לאט חיזקו את העניין. זה גרם לעוד אנשים למצוא (או להמציא) את הכוחות הרעים האלו בתוכם, ואולי לעוד אנשים לעשות את זה סתם – לשם חיזוק הלגיטימציה לאותה תועבה. בהקמת קהילת הדתל"שים אני רואה את אותה התופעה. בדיוק. אנשים שמקימים קהילה כדי לברוח מהאמת.
אני לא מבין איך עלונים רציניים יכולים לפרסם פרסום גרוע כזה. אני לא מבין איך הציונות הדתית מבינה את הדבר הזה ומכילה אותו. מסעדות ללא הכשר לא מכילים ולא מפרסמים, ודבר שנוגע במהות האמונה כן?!

כתבות אחרונות

Prev Next
החזון הלאומי של עמ"י

  מאמר מאת הרב שלום...

אורים ותומים

  מאמר מאת הרב איל...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם