מוטי זיסר ז"ל – הספד


ממוספי הכלכלה למדתי שמוטי זיסר היה משקיע. שהיו זמנים שהשקיע היטב והיו פעמים שההשקעות שלו לא עלו יפה. אבל הם שכחו לציין שמוטי היה משקיע מסוג אחר, ואני ועוד רבים זוכים לראות בכל יום את פירות ההשקעות שלו.
על שתיים מההשקעות האלו אני רוצה לספר.
לפני כעשרים החלים מוטי ממחלת הסרטן. כחלק מההודיה לה' חברו מוטי ואשתו ברכה לעמותת 'עזר מציון' והקימו את בית 'אורנית' - מרכז החלמה ותמיכה בחולי סרטן ומשפחותיהם. בהמשך, שוב יחד עם 'עזר מציון', הקימו בני הזוג זיסר את המאגר הלאומי למח עצם.
לפני שבע שנים אובחן הבן הבכור שלנו כחולה במחלת דם נדירה שהעמידה את חייו בסכנה. לשמחתנו הבנו שישנה פרוצדורה רפואית המאפשרת להירפא מהמחלה באמצעות החלפת מח העצם של הבן שלנו במח עצם חדש, של מישהו אחר.
ומאיפה מביאים מח עצם חדש? בית החולים פנה למאגר מח העצם של 'עזר מציון' ושם בחסדי ה' נמצא לנו תורם. בזכותו ובזכות מאגר מח העצם הבריא הבן שלנו לגמרי והיום לא תוכלו להבדיל בינו לבין כל ילד בריא אחר.
תהליך ההשתלה הוא תהליך ארוך שבו מאושפז המטופל בבית החולים למשך כמה חודשים. בזמן שהבן שלנו נכנס לתהליך חיפשנו מקום לשהות בקרבת בית החולים שניידר בפתח תקווה. בית החולים הפנה אותנו לבית 'אורנית' שמלבד היותו הבית של מאגר מח העצם משמש בית לחולי סרטן ולמשפחות שלהם. לְמה אני מתכוון כשאני אומר בית? זה מתחיל בעשרות חדרי השינה שלא היו מביישים מלון חמישה כוכבים. זה ממשיך בחדר אוכל שמספק ארוחות בוקר וערב חמות וארוחות צהריים ארוזות, ונגמר בג'ימבורי, חדרי משחקים ואפילו חדר מוזיקה.
אני לא יכול להתחיל לתאר את ההקלה שבית 'אורנית' נתן לנו. החדר שלנו שם לא היה רק מקום להניח את הראש. הוא שימש עוגן של נורמליות בכאוס של האשפוז. מקום שבו אפשר להיות קרוב מצד אחד ומצד שני להתרחק כשיש בכך צורך.
שני המוסדות האלו רשומים על שמו של מוטי ז"ל ואשתו ברכה, תיבדל לחיים טובים, והיא עדיין עומדת בראשם. אמנם אלו אינן השקעות שמחזירות כסף אבל הן מחזירות הרבה יותר מזה.
על הדיבידנדים שלו לא תקראו במוספי הכלכלה, אבל תוכלו לראות אותם בכל פעם שתפגשו מישהו שעבר השתלת מח עצם. תוכלו להרגיש אותם ב-youtube אם תעשו חיפוש על המילים "פוגש את מציל חייו". תוכלו לשמוע עליהם אם תדברו עם מישהו שהתארח ב'אורנית'. ואחרי כל אלו, נראה שתכירו רק את אפס קצהו של עושרו של מוטי ז"ל בעולם הבא.
לא הכרתי את מוטי זיסר ז"ל. אבל בימים האחרונים, בכל פעם שאני עוצר להסתכל על הבן שלי אני נזכר בו ואני מתפלל לה' שייתן לי את הכוח ללמוד ממנו את מלאכת ההשקעה.
תהא נשמתו של מוטי צרורה בצרור החיים.
• מאגר מח עצם משמש כשדכן בין החולה לתורם. המאגר אוסף דגימות דם או רוק מאנשים רבים ככל האפשר, מפענח את הקידוד שלהם ומכניס אותם לספרייה. כשמגיע חולה לוקחים את הקוד שלו ומשווים לקודים של כל מי שמצוי במאגר.
• במדינת ישראל יש כמה מאגרי מח עצם. כל המאגרים קשורים זה לזה ומשתפים פעולה.
• נכון לשנת 2013 הסיכוי של יהודי במדינת ישראל למצוא תורם מח עצם עמד על 64% והסיכויים הולכים וגדלים ככל שיותר אנשים מצטרפים למאגר.
• מספר ההתאמות שהמאגר עושה עולה משנה לשנה. בשנת 2014 נמצאו 1,229 התאמות, ואלה מתווספות לסכום הכללי של כ-7,600 התאמות שנמצאו במאגר מאז הקמתו.
• 1,700 מתוך ההתאמות שנמצאו הגיעו לכדי השתלה, ומספר ההשתלות הולך וגדל עם השיפור ביכולת של בתי החולים לבצע אותה.
• המחיר של עיבוד דגימה אחת הוא כ-250 ש"ח. המימון של הבדיקות נעשה בעזרת תרומות מהציבור.
(מתוך דו"ח 2014 של ארגון 'עזר מציון')

כתבות אחרונות

Prev Next
אור חדש בציון

  יסודות הציונות: תכירו את...

לייקר כל יממה

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם