העובדות והאלוף Featured

1858526 790

שמואל פישר

תגובה לראיון עם האלוף במיל' ישעיהו גביש

הצטערתי מאוד לקרוא את הריאיון שנערך עם האלוף במיל' ישעיהו גביש, ובמיוחד את חלקו האחרון על הסזון ואלטלנה. גביש אינו מתבייש בסזון – "מה יש כאן להתבייש", הוא מכריז, ומיד אומר כי בן-גוריון רצה להקים צבא אחד ולא שלושה צבאות.

אולם בתשובה זו הוא מערב מין בשאינו מינו: בסזון הסגירו אנשי ההגנה את לוחמי האצ"ל והלח"י לבריטים, וזאת בתקופת המחתרות, בטרם קום המדינה, כשקיום כמה מחתרות היה דבר טבעי ומקובל, וזה לא קשור כלל לשאלת הקמת צבא אחד שכולם מסכימים עליו.

מצער היה לקרוא את תשובתו השטחית והמזלזלת בנוגע לאלטלנה. אנשי האצ"ל בכל הארץ, פרט לירושלים, הצטרפו לצה"ל ונשבעו אמונים למדינת ישראל. אבל בירושלים, שלא נכללה בתוכנית החלוקה, הוסיפו להתקיים המחתרות הנפרדות: ההגנה, הפלמ"ח, האצ"ל והלח"י. האצ"ל ומנחם בגין ז"ל בקשו להעביר חלק מהנשק שהגיע באלטלנה לידי אנשי האצ"ל בירושלים, לא כדי להקים צבא פרטי, כדבריו השטחיים של מר גביש, אלא כדי להילחם ולהגן על ירושלים, ומתוך הבנה כי קיומן הנפרד של כל המחתרות בירושלים הוא זמני ויתבטל עם שוך הקרבות. אולם, בן-גוריון ניצל את בואה של אלטלנה באופן כוחני ואכזרי כדי לנסות לחסל בכוח הנשק בעלי-פלוגתא אידאולוגיים.

מר גביש אינו מתייחס כלל לעובדה המזעזעת של ירי בתותח על אונייה ועל היהודים שהגיעו בה, כשם שאינו מתייחס לכך שהתבצע ירי נפשע מצד אנשי ההגנה על האנשים שקפצו מהאונייה ושחו במים אל החוף. שישה-עשר יהודים נרצחו בדם קר בידי אנשי ההגנה שירו עליהם ממקלעים ומרובים בעודם שוחים במים, ועוד עשרות נפצעו קשה. האם שישה-עשר היהודים שנרצחו בידי אנשי ההגנה אינם שווים התייחסות כלשהי ממר גביש? עובדות מרות אלה אינן מטרידות את האלוף במיל' והוא ממהר להצדיק את בן-גוריון. אולם, לצורך השוואה - במקרה של אלאור אזריה, כשבוצע ירי במחבל ששכב על הארץ, מיד געשה כל צמרת צה"ל וטענה שאין לירות במחבל שאינו מהווה איום. למרבה התדהמה, מר גביש אינו מגנה ירי רצחני על יהודים שקפצו למים ולא היוו סיכון לאיש מאנשי ההגנה שישבו בחוף.

טענתו של מר גביש כי הייתה כוונה להקים צבא פרטי קורסת גם אל מול העובדה שמנחם בגין ז"ל הורה לאנשי אלטלנה לא להשיב אש אל אנשי ההגנה היורים עליהם. "לא תהיה מלחמת אחים" – הוא הכריז, זאת בשעה שאנשי האצ"ל שהיו על החוף עלו בכוחם על אנשי ההגנה ויכלו בקלות להכריע אותם. מנחם בגין ז"ל מנע מלחמת אחים, ולעומתו - אנשי ההגנה שמר גביש מצדיק את מעשיהם הם אלה שפעלו באלימות, הן בסזון והן בפרשת אלטלנה.

 

כתבות אחרונות

Prev Next
אור חדש בציון

  יסודות הציונות: תכירו את...

לייקר כל יממה

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם