עזים דבריאות Featured

1858526 790

הלוואי שהגבאים היו עזים דקדושה כמו שהם עזים דבריאות – על תופעת סילוק מתפללים מבתי כנסת

ירון

משפט מאוד לא נחמד, מאחל לאף אחד לא לקבל אותו בפנים מפי הגבאי, בבית הכנסת שאליו נכנס.

אין ספק, הקורונה גובה מאיתנו מחירים לא פשוטים, ואפילו כבדים. החיים במסלולם הטבעי השתנו. אך כאנשים דתיים, מחויבים אנו למצוא את האיזון הנכון בתוך העולם הדתי והערכי שגדלנו עליו, הלכה למעשה איך להתנהג בקודש.

לעניות דעתי אי אפשר לבודד את כללי הקורונה באופן חד וחלק ממה שהורגלנו בקודש. כולנו יודעים ש"סכנתא חמירא מאיסורא", אבל עדיין כולנו בני איש אחד נחנו, לא יכול להיות שנוכל לפגוע באנשים רק בשם כללי הקורונה.

יש כללים בסיסיים, שכבר ראיתי שחלק מבתי הכנסת עושים אותם, וכך אני חושב ראוי לנהוג:

א. לתלות שלט גדול המורה על כך ש"התפילה תתאפשר רק לחברי בית הכנסת. מי שמעוניין בכל זאת להתפלל כאן יירשם אצל (כאן יופיע מספר טלפון)".

ב. גם אחרי שתולים שלט גדול וגלוי, חובה שגבאי בית הכנסת או מי שמונה לכך ישב בפתח בית הכנסת וימנע את הבושה הגדולה של סילוק אדם מהשכונה אחרי שכבר נכנס לבית הכנסת. שהבירור נעשה בכניסה ההשפלה נחסכת!

ואחרי כל זאת, עדיין יש שאלות שנשארו פתוחות לאחר שראיתי במו עיניי את הסיטואציה הכתובה בכותרת. ישנם בתי כנסת מרווחים וגדולים מאוד, שגם אם נקיים את כל כללי הזהירות על פי כללי משרד הבריאות, לא תהיה בעיה להכניס אורחים שאינם חברים בבתי הכנסת האלה. בכל זאת, יש איזה "קפידה" חזקה, בחלק מבתי כנסת אלו, שרק חברי בית הכנסת רשאים להתפלל בהם, והגבאי כמו אחוז תזזית תר אחרי כל אורח שנכנס ומטיח בו את המשפט שבכותרת... אולי אם יש כזו עזות שנכנה אותה "עזות של בריאות", אולי נאמץ גם את המושג "עזות דקדושה".

הלכה פסוקה בשולחן ערוך: "לא ישיח שיחת חולין בשעה שש"ץ חוזר התפילה, ואם שח הוא חוטא וגדול עוונו מנשוא וגוערין בו". והמשנה ברורה מביא במקום: "כתב באליה רבה בשם הכלבו: אוי להאנשים שמשיחים בעת התפלה כי ראינו כמה בתי הכנסת נחרבו בשביל עוון זה".

והשאלה הנשאלת: האם אותם גבאים אחוזים רשף כאשר מתפללים מרשים לעצמם לדבר בשעת התפילה? האם הם ניגשים באותה מהירות אל המדבר וגוערים בו? אם בית הכנסת הוא באמת מקום קדוש ששווה לבוא אליו ולהתפלל בו אפילו שאתה הגבאי יודע שתפגע באנשים מהשכונה, רק מפני שאינם חברים, אם כן, הוכח זאת בבקשה גם בצד של הקדושה, ותעיר למדברים! ואיני מדבר על דיבור אחד או שניים שיוצאים במקרה ואפילו שלא במקרה, אלא על שיחות שלמות שמתנהלות בשעת התפילה, ואין פוצה פה ומצפצף.

אולי באמת בית הכנסת הפך להיות מועדון חברים, וזה מה שמניע בתת מודע את התנהלות אותם גבאים לדבוק רק בכניסתם של חברי בית הכנסת... מקווה מאוד שלא!

 

כתבות אחרונות

Prev Next
החזון הלאומי של עמ"י

  מאמר מאת הרב שלום...

אורים ותומים

  מאמר מאת הרב איל...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם