שואת העם הארמני Featured

1858526 790

אביחי אביבי

קראתי את הכתבה שלכם על נגורנו-קרבאך והזדעזעתי מאטימות הלב כלפי הסבל של העם הארמני. ההצעה שהועלתה להכיר ברצח העם הארמני, "כדי לסמן לארמנים: אנחנו לא נגדכם", היא דברי חנופה ושקר אם תוך כדי דיבור אנו מוכרים נשק לאויב שמחסל אותם. בכלל, יש איסור הלכתי למכור נשק מכל סוג לאומות העולם (רמב"ם הלכות עבודה זרה פ"ט ה"ח).

ועוד כמה נקודות למחשבה על המלחמה בין ארמניה לאזרבייג'ן:

 

1. שואת העם הארמני – ב-1915, רק 20 שנים לפני שואת העם היהודי, מיליון וחצי ארמנים נרצחו בידי האימפריה הטורקית.עוד מיליון נרצחו ב-30 השנים שקדמו לשנה זו.

פוגרום בעיר הבירה שושי – ב-23 במרץ 1920 נכנסו מוסלמים אזרבייג'נים לעיר הבירה של מחוז קראבך שושי, וטבחו אלפי ארמנים נוצרים. 7,000 בתים פרטיים, כנסיות ובתי קברות נותצו ונשרפו.

רוב הארמנים אינם בארמניה כיום. הם ברחו או הוגלו לכל קצוות תבל.

שואת העם הארמני לא רק קשורה אלינו כיהודים שחוו שואה; היטלר עצמו אמר על הג'נוסייד הארמני בידי הטורקים: "מי עוד מדבר כיום על הארמנים?" כדי להמחיש לשומעים איך אפשר לרצוח עם בשיטתיות – ולהתחמק מכל אחריות (הציטוט מובא גם בספר של פרופ' ג'ק פישל "השואה", על שואת העם היהודי).

 

2. מוסלמים מול נוצרים – ארמניה היא מדינה ש-98% מתושביה נוצרים, היא גובלת באיראן, באזרבייג'ן, בגאורגיה ובאיראן.

 

3. אזרבייג'נים = טורקים. הם לא "אזרים". נחשו איך הם קוראים לעצמם? "טורקים". אזרבייג'ני יקרא לעצמו "אזרבייג'ני" רק בהקשר לאזור הגאוגרפי שממנו הוא בא, לא בהקשר האתני. הם קוראים לעצמם טורקים, מחשיבים את עצמם טורקים, ומדברים ניב של השפה הטורקית.

 

4. ארדואן נשיא טורקיה הוא אנטישמי שונא ישראל. טורקיה המוסלמית אינה רק מצדדת באזרבייג'ן המוסלמית, היא מתערבת באימון צבאי של אזרבייג'ן ומוכרת להם נשק. אזרבייג'ן וטורקיה מחשיבות את עצמן "מדינות אחיות" מכמה סיבות: המוצא האתני של שתיהן הוא טורקי; הן שכנות וגם מוסלמיות (אף שאזרבייג'ן מוסלמית-שיעית וטורקיה היא מוסלמית-סונית); הקבוצה האתנית השנייה בגודלה אחרי הטורקים עצמם בטורקיה היא של אזרבייג'נים-שיעים.

נכון שלא כל מדינה שטורקיה ביחסים טובים איתה אנחנו צריכים לשנוא, אבל לטמון את הראש בחול ולהתעלם ממהות הקשר שבין אזרבייג'ן וטורקיה – זו טעות.

אין זה סכסוך טריטוריאלי על "פיסת אדמה מצ'וקמקת". לסרב להכיר בזה שיש כאן מלחמה אתנית ודתית, בין רוב טורקי-מוסלמי (שקיים בטורקיה, באזרבייג'ן, בגאורגיה ובאיראן) ובין מיעוט ארמני-נוצרי, זו טעות גדולה עוד יותר. אנחנו נמצאים בדיוק באותו מצב כמו ארמניה. ישראל צריכה להכיר מיידית בשואת העם הארמני, להפסיק למכור מטוסי קרב לאזרבייג'ן ולתמוך בעם הארמני בכל דרך אפשרית.

 

לתגובות: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 

כתבות אחרונות

Prev Next
אור חדש בציון

  יסודות הציונות: תכירו את...

לייקר כל יממה

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם