הר הבית בידיכם? Featured

1858526 790

למה הפסקתי להביא הביתה עולם קטן

גבריאל ביליג

עלוני שבת כבר מזמן נמצאים אצלי מאחורי תמרור אזהרה: כתבות בעייתיות, תמונות של נשים, פרסומים לחופשות בחו"ל ועוד. את עולם קטן לא עזבתי אף שגם הוא לא נקי מהדברים הללו או מחלקם, כי אדם נידון על פי רובו וגם עלון, ובמיוחד אהבתי ואף הערצתי את המלחמה העיקשת שהתנהלה בעלון בעד המשפחה ונגד הפיכת סטיות לנורמות חברתיות.

אז מה השתנה? ראיתי שעל גבי אותם דפים משתרשת לה עבירה חמורה אחרת והופכת לנורמה, וכן, אני מדבר על עלייה להר הבית.

זה לא המקום להתחיל להביא מקורות הלכתיים ואמוניים בעד או נגד, אבל אדם ישר ובעל יראת שמיים לא אמור לסלף את המציאות ולהפוך דעת יחיד (כן, מבחינה הלכתית מעט גדולים מול המוני גדולים נחשבים דעת יחיד) לדעה לגיטימית ורווחת תחת הכותרת "גדולי תורה על הר הבית" – לא נכון! התורה לא מתחילה ונגמרת בין כותלי בית המדרש של הציונות הדתית, ואפילו אם תאמרו שבסוגיה זאת דווקא כן (כמו ביחס למדינה), עדיין נשאר כאן סילוף חמור כי רבותינו הגדולים הרב קוק והרב צבי יהודה ידעו את כל השיקולים והטיעונים לעלות להר הבית ובכל זאת אמרו בתוקף שזה כלל וכלל לא שייך בימינו, ואם נדייק בדבריהם נראה שזה יהיה שייך רק בשיבת הנבואה!

אז מי שהוא באמת תלמיד של הרבנים שזו דעתם – זכותו, אבל לעבוד בעיניים על ציבור שלם שזו דעת תורה רווחת או אפילו שזו דעת תורה רווחת בציונות הדתית, זה לדעתי דבר שלא יעשה.

אם באמת הייתי תלמיד נאמן של הרב קוק, הייתי צריך להפסיק לקחת את העיתון החביב (בצער) בפעם הראשונה שראיתי זליגה בנושא. כמו שהרב קוק אמר למונטיפיורי שפגימה אחת בקדושת הר הבית גוברת על זכותו בהקמת אלף יישובים! (איגרות ב איגרת תרעז).

 

תגובת המערכת: בניגוד לנכתב כאן, עולם קטן אינו מעז להכריע חלילה במחלוקות בין גדולים. אכן, אנחנו בהחלט מביאים לידי ביטוי את הוויכוח בנושא על שתי דעותיו העיקריות - גם את הדעות שמתנגדות נחרצות לעלייה להר של הרב שלמה אבינר והרב צבי טאו שליט"א, וגם את הדעה של גדולים בציונות הדתית, תלמידים מובהקים של הרב קוק ובנו הרב צבי יהודה זצ"ל, שמצדדים בעלייה להר בטהרה, וחלקם אף מעודדים אותה, כמו הרב שלמה גורן והרב נחום רבינוביץ זצ"ל, הרב חיים דרוקמן, הרב צפניה דרורי והרב דוב ליאור ייבדלו לחיים ארוכים.

 

כתבות אחרונות

Prev Next
אור חדש בציון

  יסודות הציונות: תכירו את...

לייקר כל יממה

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם