להיות ליברליים באמת Featured

1858526 790

להיות ליברליים באמת – תגובה לכתבה על מחקרו של יאיר שלג על הציבור החרד"לי

יעל כהן

בשבוע שעבר פורסמה כתבה שהביאה את מחקרו של יאיר שלג על הציבור החרד"לי. המחקר הצליח "להקפיץ" אותי, ואנסה להסביר.

החוקר השייך למחנה הדתי הליברלימוטרד מציבור חרד"לי המקפיד על מצוות, שלטענתו לא היה כמותו בעברה של הציונות הדתית. זהו ציבור מועט בכמותו אך השפעתו מרובה. אה, והם סכנה לדמוקרטיה. אני מופתעת ואף כואבת לגלות שוב שליברליות ופלורליזם נגועים בחרדה ממה ששונה מהדוגל בהן. לא לזאת הייתה כוונת הליברל, להפחית חרדה ולאפשר יותר חופש? האם החופש הזה מתאפשר לכולם רק לא למי שמקפיד הקפדה יתרה במצוות ועוד טוען שהוא דתי-לאומי? האם חשתי נימה של עליונות, של הקִדמה המודאגת מן הדעות החשוכות?

מעבר לחשד הלא מבוסס בציבור כמסוכן לדמוקרטיה, שעלול להטיל כתם מיותר, התפלאתי על מסקנות המחקר: ניקח מן הציבור החרד"לי מעט תבלין של שליחות ומסירות, נבזוק אותו על אנשינו הליברלים ויצא לנומתכון מושלם: ליברלים חדורי תחושת שליחות! סליחה על הציניות, אבל האם אין ביכולתו של מחקר אקדמי להבין את לב הדבר? האם כל כוחו הוא בהפרדת מרכיבים ורעיונות וניתוחם?

אי אפשר להפריד בין מסירותו של אותו ציבור לתורה ומצוות ממסירותו לשליחותו לאורך כל חייו. כריתת ברית היא עניין עמוק, אולי עמוק מדי למחקר אקדמי.

אני לא חרד"לית וגם לי לפעמים מפריעים עניינים מסוימים. הדבר העיקרי שמקומם אותי הוא הביטחון שאני ורק אני צודק, דרכי ורק דרכי היא הצודקת. אני מקווה שאני לא חוטאת ובטח לא מתכוונת לפגוע, אבל המחקר עלול להיות נגוע בדיוק בזה. הליברלים צודקים, החרד"לים טועים. ומסוכנים. ליברל אמיתי היה הרב קוק (ציוני דתי ומקפיד במצוות). הוא כתב שהמגרעה העיקרית של העולם היא דעה שבטוחה שהיא צודקת וכל השאר טועות, ומבחינתה, שיאבדו הדעות הללו מן העולם. הרב קוק מסביר שזה נובע מסכסוך פנימי. הנפש לא התרחבה מספיק כדי להכיל את הקצוות והניגודים שבתוכה. היא מבוהלת מעצמה ומסתירותיה, ועל כן היא מפצלת. בפנים, ובחוץ )שמונה קבצים א, תרל"ז).

ליברליות ופלורליזם? אני איתכם. אבל נקי. איש אינו יודע הכול, איש אינו מחזיק את כל האמת. כולנו חלקיקים מן האינסופיות האלוקית. האם נסכים להודות בחלקיות שלנו ומשם להתחיל להיפגש ולדבר וללמוד זה מזה, באמת?

 

כתבות אחרונות

Prev Next
היהודי הראשון

  הטור של סיון רהב...

כל מנצח צריך תזמורת

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

עדן 050-903-1533

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם