הרפואה Featured

1858526 790

הרפואה מטפלת גם בנפש ובאורח החיים הבריא
 

יעל איצקוביץ'

 
תגובה על המאמר של הרב אלישע צור, "הקשבה לביקורת התרבות", מהשבוע שעבר
 

קודם כול אצטרף לרב אלישע צור לדבריו שתרבות המערב היא תרבות פירודית שאינה מביאה בחשבון את האחדותיות של הבורא, ולכן אינה מסוגלת להכיל אחדות של רוחני וגשמי. התפיסה הזאת חודרת גם בעם ישראל לשני הכיוונים: יש המתמסרים לחומריות ויש המתמסרים לרוחניות, אבל בסופו של דבר כולם שבויים באותה תפיסה פירודית, והתוצאות קשות.

 

ב-150–200 השנים האחרונות (בערך) זכינו שה' הוריד לעולם פרץ של חוכמה בתחומי המדע; בני האדם השתמשו בחוכמה הזאת והצעידו את המדע קדימה, ובעקבות כך התחוללו שינויים מרחיקי לכת באנושות, בראש ובראשונה בתחומי הבריאות: תוחלת החיים וגם איכות החיים עלו מאוד. אנחנו היום לא יודעים אפילו להעריך עד כמה. אנחנו רגילים לחיות בסטנדרטים אחרים לגמרי.

 

יש עוד המון המון לאן להתקדם, אני ממש לא באה להגיד שהכול מושלם. אבל היי, ביחס למקום שהאנושות הייתה בו לפני מאה שנה בסך הכול התקדמנו שנות אור.

 

אני לא מבינה למה כתב הרב אלישע צור "הרפואה אינה דורשת מהאדם אחריות למעשיו. הניתוק החריף בין הרוח לחומר גורם להתייחס אל הגוף רק כאל מבחנה במעבדה, שיש בה רק מערכות של חילופי חומרים. הרפואה נותנת מקום כמעט בלעדי לטיפולים תרופתיים ואינה מביאה בחשבון דברים נוספים מלבד הכימיה".

 

אני מרשה לעצמי לסתור לגמרי את דבריו פשוט כי אני עצמי אחות (ובעלת רקע מדעי נוסף).עוד בלימודים, ובוודאי שגם כעת בעבודה עם מטופלים, אנחנו שמים המון דגש על הנפש ועל האחריות האישית של האדם לבריאותו, זה חלק בלתי נפרד מהטיפול.

 

אני יכולה לומר שכאחות אנחנו עוסקות המון בהסברה למען אורח חיים בריא, על כל המשתמע מכך. תזונה נכונה, פעילות גופנית, יחס גוף–נפש. הכול! אחיות שאני מכירה, בעלות ידע רב, משתלמות כל הזמן בעוד תחומים ומסייעות בהם למכלול של גוף–נפש להיות בריא יותר.

 

הרב אשרוב לא חידש שום דבר ואף הזיק, משום שדיבר בשם המדע, שבו אין לו מושג.

 

אולי העולם חולה, אבל אין להתבלבל.כשיש מגפה בראש ובראשונה מתמודדים איתה בכלים רפואיים מדעיים.חשבון נפש הוא חובה, וכשבאה צרה על הציבור צריך לזעוק (רמב"ם הלכות תעניות).ואולם יש גם חובה ללכת לרופא (שו"ע סימן שלו).

 

כתבות אחרונות

Prev Next
האומץ לחשוב פעמיים

  הטור של סיון רהב...

הפולמוס על התקווה

  מאמר מאת הרב אברהם...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם