טלוויזיה לעיוורת Featured

1858526 790

א'

תרגיל מחשבתי: חשבתם פעם איך אפשר למכור מכשיר טלוויזיה לאישה זקנה ועיוורת?

אחד המושגים המרכזיים והמושמעים ביותר בתקופה האחרונה, שאני מניח שאין מי שלא נחשף אליו, הוא הנדוס תודעה. הנדוס תודעה הוא מושג בעל מאפיינים רבים ושיטות רבות ומגוונות, אבל העיקרון העומד מאחוריו הוא ניסיון לגרום לאדם לפעול בניגוד לרצונו החופשי, להשפיע על בחירותיו השפעה מניפולטיבית ולשנות את תפיסתו ביחס לאמונות דעות ותפיסות עולם.

כל אדם בוגר מבין שעולם הפרסום והשיווק למשל מלא באמצעים שכאלה, אחרת איך תסבירו את שאנו מוציאים סכומי עתק על מותרות שהצורך בהם מוטל בספק? כמויות החפצים המופנים לפח האשפה בכל שנה בהכנות לפסח יעידו על כך (עיינו במונח "פלנוגרמה" ותבינו את השיטה).

לקראת חג החירות הבעל"ט הגיע הזמן לעסוק בפינוי אל פח האשפה התודעתי מושגים, תפיסות עולם ורעיונות זרים שחדרו אלינו בצורה מתוחכמת.

קצרה היריעה מלפרט מדוע מדובר בגישות זרות והרסניות, אך הצעד הראשון שעלינו לעשות באומץ הוא להודות קודם כול שהנגיף התודעתי הזה מסתובב באוויר ואין יכולת לברוח ממנו. יש בעלי מערכת חיסונית תודעתית טובה שיינזקו פחות ואחרים בעלי מערכת חיסונית תודעתית חלשה יותר שעלולים להיפגע קשות, אך המשותף לכולם הוא הצורך להתחסן, כלומר קודם כול להכיר את השיטות שבהן הנדסת התודעה עובדת.

אפשר להתחיל למשל בהיכרות עם המושג 'חלון אוברטון', ללמוד על 'ספירלת השתיקה', לקרוא את הספר 'הסדנה להנדסת התודעה' של חנן עמיאור או לעיין בוויקיפדיה על השפעות הסרט 'מטריקס'. כדאי גם לצפות בסרט 'מסכי עשן: המלכודת הדיגיטלית' וכן לקרוא על 'הריגול האינטלקטואלי' (שהופיע בעבר ב'עולם קטן' במאמר של הרב ראובן פיירמן) וכך להתקדם הלאה עם הנושא.

אגב, אין פה שום חידוש, זה מה שעשה פרעה כשהעביד את ישראל בפרך, פה רך. כלומר, משך אותנו בלשון. וזה מה שעושה הנצרות המראה את טלפיה כאילו כשרה היא כשבפועל היא זוממת להשמידנו.

להכיר בחולשתנו ובמגבלותינו זוהי חירות לא פחותה (כצעד ראשון הכרחי) בדרך להיחלצות כוללת מעבודת הפרך התודעתית.

ואגב, זוכרים את השאלה בפתיחה על הסבתא? ובכן, פשוט נסביר לסבתא היקרה שככה הנכדים יבואו לבקרה יותר.

חג חירות שמח.

כתבות אחרונות

Prev Next
אור חדש בציון

  יסודות הציונות: תכירו את...

לייקר כל יממה

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם