חינוך נהיגה, לא לימוד

1858526 790

מאת: אורי

לכבוד השר ח"כ נפתלי בנט,

שלום.

כמי שמאוד מעריך את פועלך הפרלמנטרי כחבר בכנסת ישראל בכלל וכשר החינוך בפרט, אני פונה אליך בנושא שצריך שינוי, או אולי סוג של ריענון, והוא נושא החינוך לנהיגה במדינת ישראל.

תחילה אספר לך מעט על עצמי. אני אורי, כיום בן 33, לומד נהיגה.

האמת היא שהתחלתי מזמן... עוד בהיותי בכיתה י"ב. למדתי הרבה שיעורים כי לא כל כך הלך. נכשלתי בשני טסטים, נגמר הכסף והפסקתי. את לימודי הנהיגה מימנתי בכוחות עצמי מכסף של עבודה בקיץ... מיותר לציין שהוריי, עובדי הוראה ממעמד הביניים, לא יכלו לעמוד בהוצאה. וכך אחרי שנגמר לי מקור המימון (כ-7,000 ש"ח) נאלצתי להפסיק.

יש לציין, שגם מי שבר מזל ועלה בידיו לעשות רישיון, בשיטה הנוכחית אין שום עירבון לכך שאותו נהג יהיה נהג מוצלח, ממושמע, אדיב, מתחשב וכו'... הוא נהג כי הוא בסך הכול עבר טסט. וכך מהלימוד הבסיסי ביותר של נהיגה ואיך שהוא מתבצע היום - שבעיניי הוא בעייתי ביותר - אנו מגיעים לתרבות נהיגה בעייתית מאוד, עם מאות הרוגים ואלפי פצועים בשנה לא עלינו.

השיטה הנהוגה היום לא באמת מחנכת אותנו לנהיגה, אלא לעבור טסט. בצורה העסקית והיבשה ביותר.

לדעתי, מקור הבעיה הוא בתפיסה לאן שייך תחום הנהיגה. כיום לימודי הנהיגה בישראל נתונים תחת פיקוחו של משרד התחבורה וניהולו, כל העובדים רשומים שם, האגרות משולמות לשם, מבחני התיאוריה נעשים דרך המשרד הזה. וכך תחום כל כך חינוכי וערכי מתנהל ע"י משרד עסקי (אגב, מעולה בתחומו. בניית התשתיות והרכבות ושיפור התחבורה הציבורית מוכיחים זאת היטב).

אני חושב שכעת נדרש שינוי מהותי לתחום, שינוי שישנה את המערכת מהיסוד, מהשורש. שינוי שיהפוך את הנהיגה לדבר נגיש לכולם מצד אחד, ומצד שני ייתן ערכים אמתיים בתרבות הנהיגה מצד שני.

ההצעה שלי היא פשוטה ביותר ומתבקשת לאור הנסיבות - להעביר את כל תחום לימודי הנהיגה למשרד החינוך, תוך הידוק הפיקוח ומיסוד התחום. שהתלמידים ילמדו דרך משרד החינוך, והשיעורים העיוניים יינתנו דרך מערך בית הספר, שם ילמדו לימודי תיאוריה וערכים בשיטה מסודרת. בנוסף ילמדו שם דברים מהותיים כמו כבוד לאחר, זהירות, ערך חיי אדם, סובלנות. ילמדו שלהמתין באור אדום זה לא רק לעצור, אלא לתת לאחר אפשרות להתקדם. ילמדו תרבות נהיגה לחיים. לא לעקוף בסופר ולא בבנק, וגם לא בכביש. ילמדו ערכים ולא רק הישגיות יבשה. תהיה הידברות, ותהיה תרבות נהיגה שתתחיל מהמקום הכי צעיר וראשוני ותלווה את התלמידים לחיים הלאה.

שיעורי הנהיגה יינתנו אמנם ע"י בתי הספר לנהיגה, אך תחת פיקוח מלא של משרד החינוך. העברת הכסף תהיה בצורת אגרה מפוקחת ולא ישירות למורה.

כשהמורים יהיו שייכים למשרד החינוך, כבר לא ירדפו אחרי תלמידים ויפתו אותם בפיתויים (תשלום תמורת רישום כוזב...), אלא יהיו מורים ומחנכים מן המניין שהפרנסה שלהם תהיה דרך משרד החינוך ולא מהתלמיד או מהוריו. שיטה עניינית יותר בעלת אופי טהור של מטרה, ולא של אינטרסים.

הבוחנים יהיו מעין מפקחים (כן, ממש כמו בבגרות או במבחני מה"ט). הם יבואו מחוץ לבית הספר ויגיעו לבחון מתוך מטרה עניינית, ויתפרנסו כהלכה.

יהיה קשר בין תלמיד למורה לבוחן. תהיה השקעה ערכית, והתלמידים יצאו עם משהו ביד מלבד עוד טופס לרישיון על כלי רכב. לימודי הנהיגה כבר לא יהיו שוק רווי אינטרסים אלא מקום אמתי של ערכים.

מקורות מימון:

השוויון הוא הערך המנחה כאן, והמטרה היא רישיון לכול. לאחר שכולם ילמדו בצורה ערכית את לימודי הנהיגה, אין סיבה שלא יהיו ראויים לנהוג ברכב. כמובן, הלימוד חייב להיעשות כהלכתו, אך התרבות תשתנה ואִתה גם המודעות לזהירות.

כמדי שנה מדינת ישראל מוציאה עשרות מיליונים על התאונות עצמן - על הנפגעים, על תשתיות שנהרסות בשל נהגים לא זהירים ועוד. חינוך ערכי יכול להיות ממומן בחלקו מכספים אלו, בשאיפה לירידה דרסטית במספר התאונות.

כמו כן, הממשלה צריכה לתת יד לתלמידים ולסבסד את העניין. התלמידים שהיום עושים טסט, מחר יתגייסו לצבא או לשירות הלאומי וילכו ללימודים וישתתפו בשוק העבודה, ולכן מן הראוי שתהיה השתתפות משמעותית מצד המדינה (הסבסוד יינתן בתנאי להתייצבות למערך השירות, בין אם לפני הלימודים ובין אם לאחריהם).

התלמיד בעצמו ישלם מעין אגרה אחידה לכול, ולא משנה כמה שיעורים הוא לקח ולכמה טסטים ניגש.

מובן שיש עוד הרבה מה להוסיף, לחשוב ולתקן, ואיך להביא את הרעיון לוועדה בכנסת ולהצעת חוק. אך בשביל זה יש לנו ב"ה חברי כנסת טובים שביכולתם להפוך כל מחשבה אזרחית ורצון טוב למציאות של ממש.

בברכה והערכה רבה,

אורי

atarMbaolam

 

 

 

כתבות אחרונות

Prev Next
אור חדש בציון

  יסודות הציונות: תכירו את...

לייקר כל יממה

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם