לשתות קפה


הרב אורי סדן


שאלה: במוצאי שבת האחרונה יצאנו לדייט בחיפה. שנינו לא חיפאים וחיפשנו נואשות מקום שבו נוכל לשבת בלי לקפוא מקור. לבסוף מצאנו את עצמנו נכנסים לבית קפה אך אין לו הכשר. האם מותר לנו להזמין לעצמנו כוס תה חם (מגישים לנו מים חמים ואנחנו מכניסים פנימה תיון וסוכר ומערבבים בכפית חד פעמית)? מה ההבדל בין זה ובין אנשים שנכנסים לקנות לעצמם קפה בתחנת הרענון בכביש 6? גם לה אין הכשר!
תשובה: הבעיה שתיארת מוכרת היטב לאנשים הגרים במקומות שבהם אחוז הדתיים והמסורתיים נמוך. לצערנו מקומות בילוי רבים אינם מוכנים "להפסיד" את הלקוחות בשבת, ולכן הם מוותרים בכלל על שמירת הכשרות. אולם כנראה זהו חלק מהניסיון העומד לפנינו כאנשים דתיים – לא נכנסים לאכול במסעדה לא כשרה אפילו דברים כשרים וזאת משלוש סיבות:
א. בעיות כשרות
גם אם חומרי הגלם המרכיבים את התה שלך כשרים, אתה שותה בכוס שיצאה ממטבח טרף ואינך יודע איזה איסור היא בלעה לפני שהגיעה לשולחנך צחורה ונקייה. זאת ועוד: הואיל ומדובר בבית קפה שפתוח בשבת, לכלים שבישלו בשבת יש להתייחס כאל כלֵי טרפה ואין להשתמש בהם לעולם עד שיוכשרו כדין (רשב"א מובא במגן אברהם שם ס"ק א וכך פוסק המשנה ברורה שם ס"ק ד על פי שו"ת כתב סופר או"ח סי' נ'). אגב, בעיה זו קיימת גם בתחנת הרענון בכביש 6, שאינה כשרה, ומי שמתעקש לקנות שם קפה יוכל להסתפק בקפה שלא התבשל במכונה (קפה נמס או קפה בוץ), ובלבד שישתה אותו מחוץ לחנות. לחילופין אפשר להחזיק ברכב דרך קבע פק"ל קפה (למילואימניק מנוסה הכנת הקפה אמורה לארוך פחות מזמן ההמתנה בתור, וכידוע, ההתעסקות עם הקפה מעוררת יותר מהקפה עצמו...).
ב. תדמית שלילית – איסור חשד
בהלכה אנו מוצאים כמה דינים הנובעים מכך שאסור לאדם לעשות מעשים שיגרמו לאנשים לחשוד בו שהוא עובר על איסורים. הדברים נאמרו הן ביחס לאיסורי שבת, שם אסרו חכמים לתלות לייבוש בגדים שנרטבו בשבת כדי שלא יחשבו שמא האדם כיבס בשבת (שבת קמו ע"ב), והן ביחס להלכות תפילה שאסור לאדם להתנהג באופן שיגרום לאחרים לחשוד בו שאינו מתפלל (ברכות ח ע"ב ובשו"ע או"ח סימן צ סעיף ח).
אם נשאל את עצמנו - ומה בכך שיחשדו בו שהוא מחלל שבת או אינו מתפלל? הלא הוא יודע בעצמו שהוא אינו כזה! נאמר כי קיימות בדבר שתי בעיות: ראשית, ביחס לאדם עצמו. ראייתו של האדם את עצמו מושפעת מהאופן שבו החברה רואה אותו. אדם שכולם חושבים שהוא "חפפן" יִטה לאמץ לעצמו דפוס התנהגות של "חפפן", ולהפך - אדם שרואים אותו כ"צדיק" יטה לאמץ לעצמו דפוס התנהגות שיצדיק זאת.
בעיה נוספת מתייחסת לחברה כולה: נורמה חברתית אינה מונחתת "מלמעלה" אלא נוצרת "מלמטה" – מהתנהגות של אדם מסוים שהלכה ואומצה ע"י אנשים רבים. כשאנשים רואים זוג דתי יושב במסעדה לא כשרה, אף אחד (כמעט) לא טורח להציץ לתוך הצלחת שלהם, ולראות שהם שותים בסך הכול כוס תה ביום חורף קר. הכול בטוחים כי בעיות כשרות אינן מטרידות אותם מדי, וחל "פיחות" ביחס הנפשי של האנשים כלפי דיני הכשרות.
ג. לפני עיוור לא תיתן מכשול
עבור אנשים רבים, מסורתיים בעיקר, העובדה שזוג דתי אוכל במסעדה נותנת למסעדה הכשר בפועל. אנשים רבים שמקפידים לאכול כשר בביתם, אינם טורחים לבדוק את קיומה של תעודת כשרות כשהם מגיעים למסעדה. מבחינתם העובדה ש"דתיים אוכלים שם" מספיקה. עבור אותם אנשים אתם תעודת ההכשר, וגם אם אתם יכולים להיזהר מאכילת דברים אסורים – הם עלולים להיכשל בגללכם באכילת איסור.

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
המלחמה ששינתה אותנו

  מאמר מאת עדו רכניץ

מוצאים דרכים חדשות

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם